Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Kačeří příběhy: Poklad ze ztracené lampy

 

Na velký úspěch seriálu Kačeří příběhy (1987-1990) se jeho tvůrci ze studia Disney rozhodli navázat celovečerním filmem. V roce 1990 tedy vznikl film Kačeří příběhy: Poklad ze ztracené lampy. Ten měl být i tečkou za seriálem (tvůrci zpočátku plánovali ještě další sérii, ta však nakonec nevznikla).

Vznikl jako první Disney film evropského studia Disney Animation France, s premiérou 3. srpna 1990. Režisér a producent Bob Hathcock odhalil, že film byl zpočátku zamýšlen jako pětidílná epizoda televizního seriálu, podobně jako "Údolí zlatých sluncí", úvodní epizody s prakačerem Bobo nebo Robokačerem, ale nakonec se rozhodli jej vydat jako celovečerní film v kinech. V počátcích se příběh soustředil na Kámen mudrců, ale tento nápad byl později odložen. Scénář filmu pak vznikal v první polovině roku 1989.

 

kaceri-poklad-ze-ztracene-lampy-1.jpg

 

Děj se odehrává po skončení seriálu. Strýček Skrblík, synovci a Rampa letí do Egypta nalézt bájný Kolibabův poklad. Jen co se jim však společně se zlodějíčkem Dijonem podaří poklad nalézt, objeví se čaroděj Merlock a poklad jim sebere.

kaceri-poklad-ze-ztracene-lampy-2.jpg

 

Kačerům se tak tak podaří uniknout. Zůstala jim jen lampa, kterou si vzala Kačka. Právě tu jedinou však Merlock hledá. Jak totiž po návratu domů děti zjistí, lampa je kouzelná. Náhodou vyvolají Džina, který každému splní tři přání. Zanedlouho se děti s Džinem spřátelí a ten se u nich začíná cítit doma.

kaceri-poklad-ze-ztracene-lampy-3.jpg
    

O to víc se bojí návratu bývalého pána (Merlock) , který má díky svému talismanu neomezený počet přání. Jen co děti vyčerpají všechna přání, dozví se o všem strýček. Přeje si Kolibabův poklad a jede se s ním předvést na horskou konferenci. Zde jej však dostihne Merlock.

kaceri-poklad-ze-ztracene-lampy-5.jpg

 

Skrblíkovi se sice podaří utéct, ale omylem zamění kouzelnou lampu za obyčejnou s omáčkou. Novým majitelem lampy a majetku je Dijon, zatímco Skrblík je zavřen do vězení. Když se odtamtud dostane, vymyslí plán jak dostat majetek zpět. Strýček a synovci překonají bezpečnostní systémy a dostanou se do pokladnice.

kaceri-poklad-ze-ztracene-lampy-6.jpg

 

Tím však pustí do budovy i Merlocka, který sebere Dijonovi lampu a stane se znovu džinovým pánem. Zrádného sluhu změní ve vepře, pokladnici „přestaví“ v palác hrůzy a vzlétne s ním na okraj vesmíru. Skrblík snažící se čaroděje zastavit je z domu doslova vyhozen.

 

Začátek filmu "Kačeří příběhy: Poklad ze ztracené lampy"

 

Děti ale vzápětí dostanou lampu z Merlockových rukou a vyhodí ji za strýčkem. Když se ji čaroděj pokusí dostat zpět, Skrblík mu strhne talisman a Merlock padá vstříc svému konci. Strýček však díky Džinovi bezpečně přistane s celou rodinou v pokladnici. Zbývá mu ještě jedno přání. Přeje si tedy, aby se džin proměnil v normálního kluka.

jar-233958-308x240-e.jpg

 

Film VS seriál

Film vznikl jako úplně první film DisneyToon Studios ve Francii. Byl posledním Disneyho filmem před tím, než studia přešli na kompletní digitalizaci CAPS. Zatím posledním filmem tohoto francouzského DisneyToon studia jsou 3D animovaná Letadla 2 (2014).

Na rozdíl od seriálu zde chybí známí záporní hrdinové a také vedlejší postavy obou sérií (s výjimkou Dijona, známého z dílů Útok kovových roztočů a Zlatá husa). Místo nich jsou tu však nové postavy jako zlý čaroděj Merlock (pro zajímavost uveďme že jej v originále namluvil Christopher Lloyd, známý jako doktor Emmett Brown z trilogie Návrat do budoucnosti) a kouzelný Džin.

Film při uvedení v kinech roku 1990 neměl příliš velký úspěch. Nejspíš kvůli tomu nevznikl ani plánovaný celovečerní film Rychlé Roty (na něm se ale pracuje nyní a bude kombinací živé akce s počítačem animovanými 3D postavičkami). V zámoří se ale líbil víc a mnoho prvků z něj bylo později použito v celovečerním animovaném filmu Aladdin (1992). Oficiální DVD s filmem vyšlo v zahraničí poprvé v říjnu 2014. Uvažuje se o vydání i v ostatních zemích světa od ledna 2015. Jestli vyjde i u nás zatím nevíme.

517sn3srx1l._sx220_.jpg

 

Změn doznala i animace filmu. Styl animace je jiný než oba použité v seriálu, je udělán víc „pohádkově“. Totéž se týká hudby, což je trochu škoda. Ne snad že by nová hudba byla špatná či průměrná (poslechnout si ji můžete dole na stránce), ale na dokonalé seriálové melodie téměř pro každou situaci zdaleka nemá. Ústřední melodie zde však samozřejmě nechybí.

kaceri-pribehy-poklad-ze-ztracene-lampy-duck-tales-lost-lamp-jpg.jpg

 

Český dabing filmu (vyrobilo studio Barrandov v polovině 90. let), se stejně jako u seriálu povedl na jedničku s hvězdičkou, o vyrovnání se (možná i překonání) originální verzi tedy není pochyb. Drtivá většina dabérů je zachována, bohužel ne všichni. Fanoušci Rampy se již budou muset obejít bez hlasu Karla Heřmánka a Jan Kalous (pokud mu ovšem neupravili hlas) je coby Dulík uveden už jen v závěrečných titulcích. Čaroděje Merlocka namluvil Jiří Plachý a Džina si vzal na starost Václav Knop. Můžeme být jen rádi že tento skvělý dabing byl zachován dodnes a film nedopadl jako novější díly seriálu.

webby.jpg

 

Film Kačeří příběhy: Poklad ze ztracené lampy sice nedosahuje takových kvalit jako samotný seriál. Přesto není pochyb, že je tento film víc než důstojnou tečkou za jedním z nejlepších (nejen) Disneyho seriálů všech dob. A zasloužil by si určitě i pokračování, kterých bylo původně v plánu několik...

autor: HonzaXXII

 

Celý film "Poklad ze ztracené lampy" si teď můžete stáhnout v rubrice Download.

Obrazek

 

 

HUDBA Z FILMU

Filmovou verzi znělky Kačeřích příběhů a její instrumentální verzi (odlišnější od seriálu) použitou v celovečerním filmu "Kačeří příběhy: Poklad ze ztracené lampy" si teď můžete poslechnout v tomto videu...


 

V únoru 2017 vyšel originální soundtrack k filmu od Davida Newmana - najdete ho např. na Amazonu zde nebo digitálně na Spotify, Pandora, YoutubeMusic,Google Play a Deezer.

Celý soundtrack  z filmu si můžete poslechnout i v tomto seznamu videí:

 

 

ZAJÍMAVOSTI

Tento televizní speciál byl vysílaný u příležitosti premiéry filmu Kačeří příběhy: Poklad ze ztracené lampy v roce 1990. Průvodci v nich uvádí různé "nejlepší" momenty ze seriálu Kačeří příběhy. Zajímavostí je také to, že ukázka, ve které se Skrblík a Fenton dostanou do počítače (epizoda Skrblíkovo poslední dobrodružství) byla vlastně premiérou toho dílu, který v tu dobu ještě nebyl odvysílán:

Pokračování uvidíte ve druhé a třetí části.

 

Kačeří příběhy: Poklad ze ztracené lampy měl premiéru ve stejném roce 1990, jako znovuuvedení Knihy džunglí (1967) v kinech! A to ještě před tím, než byl Balů oficiálně představen v Letohrátkách. Tuto zajímavou situaci zachycuje toto dobové promo:

Premiéra Kačeřího filmu a Knihy džunglí

 

Plakát k filmu namaloval Drew Struzan, který je autorem i plakátů k filmům Indiana Jonese (klik pro zvětšení):

Plakáty Kačeří příběhy a Indiana Jones od Drew Struzan

 

 

3. srpna 2015 oslavily Kačeří příběhy: Poklad ze ztracené lampy své 25. výročí. Gratulujeme a těšíme se na brzký návrat ve starých i nových příbězích v roce 2017! :) ;)

 

Kačeří příběhy: Poklad ze ztracené lampy (1990) dostal před vysíláním 17. května 2020 na programu ČT:D tuto upoutávku:

 

Kdy a kde byl u nás  film Kačeří příběhy: Poklad ze ztracené lampy odvysílán, najdete v rubrice Data vysílání.

 

30. výročí oslavil film Kačeří příběhy: Poklad ze ztracené lampy 3. srpna 2020.

Kačeří příběhy Poklad ze ztracené lampy - 30. výročí 2020 jpg

 
U té příležitosti vyšel tento speciální odznak k 30. výročí, vyrobený speciálně pro Walt Disney World Resort a Disneyland Resort, který byl k dostání online na Disney Store v limitované edici 3000 ks za $17.99.
 
Speciální odznak k 30. výročí filmu Kačeří příběhy Poklad ze ztracené lampy 2020

 

 

 

JE ZAKÁZÁNO COKOLIV KOPÍROVAT Z TĚCHTO STRÁNEK BEZ SVOLENÍ AUTORŮ!

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pupon

(ondra, 1. 4. 2010 14:59)

Objevi sa Pupon aj v jine epizode nez zlatá husa 1 a 2?dik za odpoved.

ahoj

(toman, 2. 12. 2009 15:06)

ahoj jak se mas

petulík

(Petr, 10. 6. 2009 20:05)

děkují vám za rádu a za to pěknej oblíbený pořad děkují až bude další napičte mi to jo děkují to je vše

Poklad ze ztracené lampy v TV

(Blake, 16. 5. 2009 13:18)

NA ČT1 v sobotu 23.5.09 v 08:25 jsou Kačeří příběhy: Poklad ze ztracené lampy

ahoj

(hana, 1. 1. 2009 1:07)

ahojky já mám ráda skrblíky

Film

(HonzaXXII, 10. 4. 2008 21:52)

A ty bys mi neprodala nějakou cennost?:)))
Ne, vážně, původní kazetu prostě z ruky nedám a můj zdroj pro přehrávání momentálně nefunguje. Zkus to u někoho, kdo to má v PC, bude to o hodně rychlejší. TO PLATÍ I PRO OSTATNÍ.

Film

(Linda, 10. 4. 2008 15:22)

a nechtěl by si třeba tu kazetu prodat?? já bych koupila...

Kde ho sehnat?

(HonzaXXII, 9. 2. 2008 20:26)

V létě šel v televizi a měl by být podle mě všude možně ke stažení. Nic víc poradit nemůžu, já ho mám na videokazetě a nemám možnost jak bych ho dostal do PC a poslal.

Kde ho sehnat?

(Jorssk, 1. 2. 2008 0:34)

Nevíte kde by se dal film sehnat?

Kaceri pribehy

(Jani, 4. 11. 2007 12:35)

Film je pekny ale serial je serial.Je to proste kreslenej Indiana Jones