Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Disney seriál Rychlá Rota (1989) se začal u nás vysílat roku 1991 v bloku Walt Disney uvádí společně s Kačeřími příběhy jako druhý v pořadí. Má celkem 65 dílů a postupně u nás byly odvysílány všechny.

Obrazek

 

Hrdinové

Chip a Dale a samozřejmě Gedžitka, Monty Jack a Zip, to jsou naši milí kamarádi, kteří spolu tvoří Rychlou Rotu. Bydlí všichni společně v mohutném stromě v Obrazekparku (pravděpodobně v New Yorku). Jejich domov je Obrazekplný uďelátek a vymožeností, které sestrojila roztomilá Gedžitka. Díky ní mají televizi, rádio, praktické auto i vznášedlo, a tak mají přehled o všem, co se ve městě šustne. Občas se kouknou i na policejní stanici za velitelem Spinellim, jestli nepotřebují strážci zákona pomocnou ruku. Jejich hlavním organizátorem a bystrým mozkem je ale Chip. S chladnou hlavou a rozvahou chce řešit každý případ a nemá rád zahálku. Přesným opakem Chipa je Dale. Ten je až příliš divoký, zbrklý a často vyvede nějakou hloupost, čímž může ohrozit i vyšetřování. Je to přesto nerozlučná dvojka s Chipem, a i když jsou to rivalové v boji o přízeň a lásku Gedžitky, mají se rádi a nenechají toho druhého v maléru.

Obrazek

"Naše príma parta slídilů"

Cestovatel Monty Jack se stará většinou o vaření sýrových specialit a je také nejsilnějším členem Rychlé Roty. Často rád vypráví o svých zážitcích z dob, kdy ještě sám cestoval po celém světě. Jeho slabinou je ovšem sýr, kvůli kterému se přestává zcela ovládat. Jeho dobrým přítelem je malý muší hrdina Zip, který je díky své velikosti a rychlosti nepostradatelnou součástí roty.

Obrazek

 

Zloduši

Nerozlučná pětka, která hájí zákon, je tu a žádní zločinci neujdou trestu. Ani chamtivý kocoObrazekur Tlusťoch se svou partou hloupých poskoků (kocour Meps, krtek Moula a ještěrka Boule) nedokáže překonat jejich šikovnost. Většinu času je zavřený ve svémObrazek zvířecím casinu a přemýšlí, jak se zmocnit dalších peněz nebo zlatého pokladu. Neváhá k tomu využít kohokoliv a cokoliv.

Jiným padouchem je ovšem profesor Nula. Je to šílený vynálezce bláznivých přístrojů. Tomu jde především mimo bohatství o ovládnutí celého světa. Avšak ani létající koberce, ani zvětšovací nebo stárnoucí stroje mu nepomohou proti pohotové Rychlé rotě. Neméně nebezpeční jsou i podmořští piráti. Jsou to vlastně podmořské krysy, které nepasou po ničem jiném, než po pokladech. O co víc jsou však nebezpeční, o to víc jsou i hloupější, a tak si na naši Rychlou Rotu nikdy nepřijdou.

Obrazek

"S Rychlou Rotou nemá zločin šanci!"

 

Dabing a vysílání

Bohužel i tento seriál postihlo kruté zacházení televize Nova s dabingem. Nejenom že byla přezpívána klasická a chytlavá úvodní píseň, ale hrůza v podobě nového modernějšího dabingu postihla i některé již dříve skvěle nadabované části (7 dílů). Na druhou stranu jsme se ale dočkali i dílů, které u nás dříve vysílány nebyly a ve kterých jsme se dověděli, jak se vlastně dala Rychlá rota dohromady. Takže to nakonec nedopadlo tak strašně jako v případě Kačeřích příběhů.
Tím však dabingový maraton nekončí. V roce 2010 se Rychlá Rota objevila na TV Barrandov opět s úplně novým dabingem a jinými dialogy. Že by další zločin pro Rychlou Rotu? :)

Seriál Rychlá Rota byl vysílán od 6. listopadu 2013 každý den v 18:55 na programu ČT:D, kompletních 65 dílů s novým dabingem. Stejný dabing, stejný počet dílů, čas i program pak doprovázel Rychlou Rotu i od 16.června 2014. Od května 2017 jsme viděli seriál v nové remasterované HD verzi na ČT:D. Všechna data vysílání najdete v rubrice Data vysílání.

Obrazek

Kochejme se tedy dále veselými příhodami, nebojte se padouchů a věřte, že Chip, Dale, Gedžitka, Monty a Zip zasáhnou vždy v tu pravou chvíli!

 

 

A pokud si chcete připomenout jednotlivé epizody, najdete je v našem seznamu dílů.

Obrazek

 

 

 

Úvodní česká znělka seriálu Rychlá Rota:

 

Text písně z úvodní znělky :
zpívají: Vilém Čok, Ota Baláž a Kamil Střihavka
 
Správný zásah
v tu pravou chvíli má
když přízrak temný svým rejdům šanci dá
Tahle príma dvojka slídilů ta řeší problém tvůj
 
Chip, Chip, Chip a Dale - zákon hájí
Chip, Chip, Chip a Dale - v tomto kraji Obrazek
 
V pravdě si najdou směr a hrají fér
ve znaku mají dvakrát eR
 
Chip, Chip, Chip a Dale - zákon hájí
Chip, Chip, Chip a Dale - v tomto kraji
 
Po stopě vždycky jdou
až naleznou
kdo skrývá tajně vinu svou
 
Chip, Chip, Chip a Dale - zákon hájí
Chip, Chip, Chip a Dale - v tomto kraji
Chip, Chip, Chip a Dale

 

S touto instrumentální verzí znělky Rychlé Roty bez zpěvu si můžete zpívat kdykoliv budete chtít...

 

 

Druhá verze úvodní znělky:

zpívá: David Uličník

 

Horký, těžký, je boj se zločiny,
já znám dva chlápky, co v něm jsou hrdiny.
V nouzi pomůžou, tak neváhej
a hned je zavolej!

Či-či-či-Čip a Dejl, Rychlá Rota
Či-či-či-Čip a Dejl, žádná bota!

O pomoc požádej a nezklamou,
z nebezpečí tě dostanou.

Či-či-či-Čip a Dejl, Rychlá Rota
Či-či-či-Čip a Dejl, žádná bota!

Žádný z nich není hejl,
jdou po stopách a zjistí kdo je lump a vrah.

Či-či-či-Čip a Dejl, Rychlá Rota
Či-či-či-Čip a Dejl, žádná bota!
Či-či-či-Čip a Dejl!

 

 

 

Rychlá Rota ve filmu

1. února 2014 bylo oznámeno, že se Rychlá Rota dočká celovečerního filmu! Půjde o hraný film s počítačem animovanými postavičkami (jako např. film Šmoulové) a bude pojednávat o tom, jak se roťáci dali dohromady. Práce na něm začnou na jaře a režisérem bude Robert Rugan. Další info např. na The Hollywood Reporter. (update: únor 2017, zatím se o filmu nic nového neví)

rychla-rota-disney-rescue-rangers-jpg.jpg

Původně byl v plánu celovečerní film Rychlé Roty, který měl mít premiéru už v roce 1991, ale nejspíš, kvůli nevýraznému úspěchu filmu Kačeří příběhy: Poklad ze ztracené lampy, k němu nikdy nedošlo. Snad se tedy dočkáme tohoto nového v následujících letech :)

17. května 2019  našel celovečerní hraný film Rychlé Roty svého režiséra. Velmi dlouho o filmu nebyly žádné novinky. The Hollywood Reporter exkluzivně uvedl, že se jím stal Akiva Schaffer. Producenty pak David Hoberman a Todd Lieberman, kteří produkovali Muppets nebo Krásku a zvíře. Zatím se neví jestli bude mít film premiéru v kinech nebo "jen" na streamovací službě Disney+.

Podrobnosti o příběhu se různí, ale prý to nebude ani příběh o původu ani detektivka. Spíše něco "meta", něco stojícího samo o sobě a cool, jak uvádí The Hollywood Reporter.

Akiva Schaffer Režie hraného filmu Chip ‘n’ Dale: Rescue Rangers

 

 

Výročí

4. března 2014 oslavila Rychlá Rota své 25. výročí! 4. března 1989 startovala první řada seriálu s Chipem, Dalem, Gedžitkou, Monty Jackem a Zipem na americkém Disney Channel. Předpremiéra sice proběhla už 27. srpna 1988 s dílem "Kočičárny"("Catteries Not Included"), ale až 4. března 1989 odstartovala regulérně s dvouhodinovým speciálem "Rychlá Rota zasahuje"(Rescue Rangers: To the Rescue"), který byl poději rozdělen na pět seriálových dílů.

rr-wall-1280x1024-25-vyroci-jpg.jpg

Gratulujeme!

 

 

ZAJÍMAVOSTI

Chip a Dale původně v seriálu Rychlá Rota nebyli v plánu. Zprvu byl seriál založený na postavách z filmu "Záchranáři" (1977), ale to Disney zamítnul, protože pokračování tohoto filmu už bylo ve výrobě. Hlavním hrdinou byl v té době myšák jménem Kit Colby s charakterem Indiana Jonese, kloboukem a načechraným límcem. Tato prvotní skica konceptu k seriálu jej ukazuje spolu s lehce odlišnou verzí Gedžitky.

prvotni-navrh-rychle-roty.jpg

Tento originální barevný nákres pak ukazuje, jak měli původně vypadat všichni hrdinové Rychlé Roty. Hlavním hrdinou byl tedy myšák Kit Colby, kterého později nahradil Chip a Dale, aby se v seriálu objevili nějaké už známé Disney postavy. Monty Jack, Zip a Gedžitka s malými úpravami zůstali. Koncept namaloval Tad Stones. Jak by takový seriál asi vypadal?

puvodni-rychla-rota.jpg

Koncem roku 1987, dva roky před televizní premiérou, byl seriál oznámen pod původním názvem "Chip 'n Dale a Rescue Rangers ".

 

Následující obrázek ukazuje jakýsi mezistupeň mezi původním a finálním návrhem. Místo myšáka Colbyho je tu už Chip a Dale (podobnější své verzi z grotesek) a ostatní se podobají dřívějším návrhům - Monty má pás přes rameno, Gedžitka proporce a lícní kosti a Zip se také více podobá původní "gumové" předloze. Tento obrázek byl promem k epizodě "Kočičárny".

chip-n-dale-rescue-rangers.jpg

 

 

Chip a Dale dostali svá jména v roce 1947, kdy bylo potřeba "protivníků" do grotesky s Kačerem Donaldem "Chip an' Dale", 1947. Úplně poprvé se předtím, ještě bezejmenní, objevili v grotesce se psem Pluto "Private Pluto"  v roce 1943.

chip-a-dale-1943-vs-1947-jpg.jpg

 

Podle koho se potom oblékali Chip a Dale v Rychlé Rotě? Jejich vzhled inspiroval největší dobruh a nejlepší detektiv z 80.let - Indiana Jones a Magnum P.I. Který je který je poznat na první pohled...

rr-inspirovane-postavy-jones-a-magnum.jpg

 

Poslední žijící miniatrakcí podle starých Disney kreslených seriálů je "Gadget's Go Coaster" věnovaná Gedžitce z Rychlé Roty v Disneyland parku v Anahaimu v Kalifornii. Otevřena byla v lednu 1993. O tři roky později byla v tokijském Disneylandu otevřena druhá verze této atrakce. Obě jsou dodnes otevřeny a v provozu - video.

atrakce-gadgets-podle-rychle-roty-disneyland.jpg

 
 
Chip si střihnul svůj pěvecký duet s krokodýlem v epizodě "Fantom opery". Takhle tato nebezpečná situace dopadla... :)

 
 
Jak pěkně popsali všechny z Rychlé Roty v prvním čísle českého komiksu DuckTales 01/1991 uvidíte tady a tady.
 
 
Doporučujeme vám zkouknout i unikátní video o výrobě a tvůrcích tohoto seriálu. Je sice v angličtině, ale i tak je velmi zajímavé a stojí za shlédnutí! První část najdete tady a druhou část tady.
 
 
Cenzura
V původní verzi dílu "Pozor na maxibrouky", jenž byla vysílána při premiéře v roce 1989, nevysvobodil ostatní ze zajetí Monty, ale Gedžitka. Jenže z nějakého důvodu se původní verze, kdy úspěch z otevření zámku vyjádřila Gedžitka spokojeným výrazem, nelíbila cenzorům, takže scéna musela být předělána. Zde se zdroje rozcházejí v tom, jak vypadala druhá verze. Dle jednoho z nich (odkaz) ostatní vysvobodila Gedžitka, jen už se při tom netvářila tak dvojsmyslně. Podle druhého (odkaz) to již byl Monty, ovšem „závadný“ záběr s Gedžitkou (původní či předělaný) pořád zůstal. Tak či onak i tato verze cenzorům pořád vadila, a tak vznikla třetí verze s Montym. Bohužel, u nás šla v obou dabingových verzích jen ta poslední verze (viz obrázek).

Monty a Gedžitka v pozměněné scéně Rychlé Roty Pozor na maxibrouky

 

 
V Rychlé Rotě se objevila hudba z Gumídků! Rychlá Rota vznikla později než Gumídci a stejná melodie se tak objevila jak v roťáckém díle "Poslední Luchrupán", tak v gumídkovském díle "Hádej, kdo přijde na oslavu". Podívejte se v tomto videu.
 

Originální scénáře a další materiály k pilotu "Rychlá Rota zasahuje" ("To The Rescue") z roku 1989 najdete zde.

 

Skrytý odkaz na Rychlou Rotu se objevil v seriálu Tiny Toon Advetures (Drobečkové) od konkurenčních Warner Bros. Animation.

Rychlá Rota v seriálu Drobečkové

 

 

V roce 2017 jsme u nás viděli Rychlou Rotu poprvé v HD remasterované verzi, která obsahovala druhý dabing, jež pro seriál vznikl už dříve. Porovnání obou dabingů i velikosti obrazu, který byl v HD verzi ořezán na 16:9 uvidíte v tomto videu:

Ryhlá rota porovnání obrazu 4:3 a 16:9

Původní obraz 4:3 proti HD verzi 16:9

 

Pozdravit se a vyfotit s Chipem a Dalem v jejich seriálovém outfitu osobně bylo možné během speciálního večera Disney FanDaze v Disneylandu Paris 2. června 2018 v jejich fotolokaci jen pro tento večer:

Chip a Dale Rychlá Rota FanDaze014-By-DIsneyland-Paris

 

 
Rychlá Rota dostala dvě verze své úvodní znělky. Podívejte se na obě vedle sebe v tomto videu a hned uvidíte, jaké změny se v nich objevily u různých sérií, a že výběr náhradních scén nebyl tak úplně náhodný:

 

 

4. března 2019 oslavila tahle príma parta slídilů 30. narozeniny. Rychlá Rota Chipa, Dalea, Gedžitky, Montyho Jacka a Zipa odstartovala 4. března 1989. Za tu dobu naši hrdinové procestovali svět, vyřešili spoustu případů a prožili neskutečná dobrodružství. To (zatím) poslední, s číslem 65, skončilo 19. listopadu 1990. Zajímavostí je, že teoreticky by mohlo být datum premiéry už 27. srpna 1988, kdy byl odvysílán první díl "Kočičárny".

30 výročí Rychlá Rota 2019

Všechno nejlepší, Roťáci! :)

 

 

RYCHLÁ ROTA V NOVÉM SERIÁLU

Čip, Dejl, Gedžitka, Monty Jack a Zip se objeví v nových dílech Kačeřích příběhů druhé nebo třetí série. Poprvé byla jejich podoba odhalena na DuckTales panelu San Diego Comic-Conu 2019. Kompletní DuckTales panel, kde byli roťáci představeni uvidíte tady.

Rychlá Rota v seriálu Kačeří příběhy

 

Na SDCC 2019 byl představen i tento plakát Kačeřích příběhů, který odhalil postavy pro 2. a 3. sérii z jiných Disney seriálů jako: Letohrátky, Goofyho tlupa nebo Kačer Kabrňák.

DuckTales San Diego Comic con 2019 Kačeří příběhy plakát

 

 

3. ledna 2020 vydalo D23 nové informace o novém animovaném seriálu "Chip ‘n 'Dale":

"Zjistili jsme, že naši oblíbení chipmunkové přicházejí na Disney+ v 21. století, vycházející z groteskové klasiky, které vytvořilo francouzské studio Xilam Animation, jež získalo mnoho ocenění. Nový seriál představí dichotomické duo - nervózního starostlivého Chipa a bezstarostného snílka Dalea - žijící v malém parku v rušné metropoli, kde jsou všichni zdánlivě větší, než oni."
 
Chip ‘n’ Dale na Disney Plus
 
 
 
Jak to vypadá, když si "skutečný" Chip a Dale vyšlápnou na Tlusťocha a požár pak uvidíte v tomto poučném videu z devadesátých let.
 
Disney tehdy uvolnil na výrobu Rychlé Roty 28 milionů dolarů poté, co investoval 20 milionů dolarů na Kačeří příběhy.

 

rychla-rota-posta-od-fanousku--v2-text-jpg.jpg


 

 Na konec závěrečná melodie seriálu bez rušení výčtem účinkujících...

 

hid

 

Náhledy fotografií ze složky Screeny Rychlé roty

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kremserová

(Nelinka, 23. 3. 2011 20:08)

Stíská se mi po Rychlé rotě tak ahoj Rychlá roto všichni tě mají radi ale nejvíc já proto se mi stýská

rýchla rota

(fifo, 14. 3. 2011 19:05)

je to fakt super seriál :)

vtipná partička

(kristýna , 2. 3. 2011 11:36)

mám ráda komiksy i animované seriály na rychlé rotě jse mi lůíbí jejich humor jsou to dobře nakreslené postavičky s legračním vtipem

wer

(rtž, 6. 2. 2011 12:20)

hello mě se to líbí ale ze všeho nejvíc se mi líbí ZIP

Háčky a čárky

(lladda (admin), 11. 10. 2010 10:45)

Ahoj! Mě se všechna písmenka zobrazují správně a zatím nikdo nepsal o tomhle problému. Asi bude chyba někde ve tvém prohlížeči. Pokud ale máte problém s písmenky i ostatní, napište to sem a pokusím se s tím něco udělat.

háčky a čárky

(Žanda, 11. 10. 2010 9:26)

Ahoj, super článek a odkazy a prostě celé super, jen nevím, jestli je to vina mým zobrazením, nebo vaším nastavením, ale u popisek obrázků, v textu písně a tady v komentářích mi chybí některá písmenka s diakritikou - ě, ř, ů, ... Chtělo by to nějak ošéfovat, aby s tím neměl nikdo problém..

Rychlá Rota

(Barnaky-CZ, 6. 9. 2010 15:03)

Ahoj , Rychlá Rota je prostě super serial , každý den na ně koukám , už se mi i o nich zdá :-) , nejvíc se
mi libý Gagedka a její vynálezy , někdy mi ji je i lito , třeba v Limonádový případ :(

DVD RR

(lladda, 30. 8. 2010 13:16)

Ahoj, DVD Rychlé Roty v češtině nebylo nikdy oficiálně vydáno. Ze zahraničí se dají objednat v angličtině všechny epizody. V češtině je najdeš jedině na warezu v DVD ripu.

DVD rychlá rota

(bagby, 30. 8. 2010 12:30)

Dobrý den,
dá se někde sehnat DVD Rychlá Rota?

Předem díky za info

Petr

:) Chip a Dale =RR

(NetÝ ♥, 6. 7. 2010 23:53)

Jů Oni jsOu nejlepší ♥a Jinak pěknej blOg máš :):-*

rychlá rota

(Debí, 24. 6. 2010 15:48)

rychlá rota je super.Znám jí 5 let

VISÍLÁNÍ R/R

( RYCHLÁ ROTA, 4. 5. 2010 21:01)

VISÍLÁME RYCHLOU ROTU NA BARRANDOV, A OD 15 ČERNA TAKÉ NA PRRIMA COOL- OD 19:00 DO 19:50 CHIP A DALE
PŘRKLA ČIP A DEJL

Vysílat:!

(HonzaXXII, 27. 4. 2010 23:34)

Však se dočkáte. Na Barrandově. Ale jestli se nepletu a udělají s tím to samý co s Kačeřími příběhy, tak to vlastně bude úplně na [cenzurováno, stejně víte na co:D].

Vysílat Rychlou rotu

(Petr, 29. 3. 2010 18:31)

Bez komentáře...

Vysílat!

(Petr, 29. 3. 2010 18:28)

Proč to už NEVYSÍLAJ!? Vysílat! VYSÍLAT! VY-SÍ-LAT!

Gedžitka

(Žába, 14. 1. 2010 21:01)

Díky za odpověď. Jinak moc fandím těmhle stránkám, jsou fakt super a vzpomínám u nich na svý dětství, kdy jsem sledovala první u nás vysílané díly RR i Kačerů a s kamarády jsme si na to hráli. I teď se pořád dost nasměju, když si ty příběhy pustím. A díky tomu, že jsou tu přepsaný ty texty úvodních znělek, jsem se už konečně dozvěděla, co se tam zpívá. Na to, že mi úsměv do tváře dých pan Kačer jsem si musela počkat téměř 20 let, to je dobrý! Tak držím palce.

Gedžitka

(lladda, 7. 1. 2010 19:22)

Ahoj Žábo :) Gedžtitka se v anglickém originále jmenuje Gadget Hackwrench (skoro nepřeložitelné spojení se týká právě největších dovedností Gedžitky :). Takže tvá dedukce vede správnou cestou :)

Gedžitka

(Žába, 7. 1. 2010 18:56)

Zdravím,
jak si tak prohlížím tyhle stránky, připadá mi divný, že se tu píše Chip, Dale, ale Gedžitka. Vzhledem k tomu, že v angličtině existuje slovo "gadgit", což je výraz pro drobné nástroje a nářadí, asi to bude i jméno oblíbené hrdinky, jak by napovídaly i její záliby. Ale nezjišťovala jsem to v anglickym originále. Co vy na to?

Meps Moula Boule

(Kostka, 30. 11. 2009 7:19)

potreboval by som foto tych kumpanov ktory pracovali pre tucneho kocura Vedel by mi ich foto niekto poslat ? SkyNets@azet.sk Dakujeem ;]

...

(Ruw, 11. 11. 2009 16:09)

Ok. Mrknu se. :)

Jinak někdo se tu svýho času ptal na jména Tlusťochových kumpánů. Kocour je Meps, krtek je Moula a ještěrka je Boule.