Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Disney seriál Rychlá Rota (1989) se začal u nás vysílat roku 1991 v bloku Walt Disney uvádí společně s Kačeřími příběhy jako druhý v pořadí. Má celkem 65 dílů a postupně u nás byly odvysílány všechny.

Obrazek

 

Hrdinové

Chip a Dale a samozřejmě Gedžitka, Monty Jack a Zip, to jsou naši milí kamarádi, kteří spolu tvoří Rychlou Rotu. Bydlí všichni společně v mohutném stromě v Obrazekparku (pravděpodobně v New Yorku). Jejich domov je Obrazekplný uďelátek a vymožeností, které sestrojila roztomilá Gedžitka. Díky ní mají televizi, rádio, praktické auto i vznášedlo, a tak mají přehled o všem, co se ve městě šustne. Občas se kouknou i na policejní stanici za velitelem Spinellim, jestli nepotřebují strážci zákona pomocnou ruku. Jejich hlavním organizátorem a bystrým mozkem je ale Chip. S chladnou hlavou a rozvahou chce řešit každý případ a nemá rád zahálku. Přesným opakem Chipa je Dale. Ten je až příliš divoký, zbrklý a často vyvede nějakou hloupost, čímž může ohrozit i vyšetřování. Je to přesto nerozlučná dvojka s Chipem, a i když jsou to rivalové v boji o přízeň a lásku Gedžitky, mají se rádi a nenechají toho druhého v maléru.

Obrazek

"Naše príma parta slídilů"

Cestovatel Monty Jack se stará většinou o vaření sýrových specialit a je také nejsilnějším členem Rychlé Roty. Často rád vypráví o svých zážitcích z dob, kdy ještě sám cestoval po celém světě. Jeho slabinou je ovšem sýr, kvůli kterému se přestává zcela ovládat. Jeho dobrým přítelem je malý muší hrdina Zip, který je díky své velikosti a rychlosti nepostradatelnou součástí roty.

Obrazek

 

Zloduši

Nerozlučná pětka, která hájí zákon, je tu a žádní zločinci neujdou trestu. Ani chamtivý kocoObrazekur Tlusťoch se svou partou hloupých poskoků (kocour Meps, krtek Moula a ještěrka Boule) nedokáže překonat jejich šikovnost. Většinu času je zavřený ve svémObrazek zvířecím casinu a přemýšlí, jak se zmocnit dalších peněz nebo zlatého pokladu. Neváhá k tomu využít kohokoliv a cokoliv.

Jiným padouchem je ovšem profesor Nula. Je to šílený vynálezce bláznivých přístrojů. Tomu jde především mimo bohatství o ovládnutí celého světa. Avšak ani létající koberce, ani zvětšovací nebo stárnoucí stroje mu nepomohou proti pohotové Rychlé rotě. Neméně nebezpeční jsou i podmořští piráti. Jsou to vlastně podmořské krysy, které nepasou po ničem jiném, než po pokladech. O co víc jsou však nebezpeční, o to víc jsou i hloupější, a tak si na naši Rychlou Rotu nikdy nepřijdou.

Obrazek

"S Rychlou Rotou nemá zločin šanci!"

 

Dabing a vysílání

Bohužel i tento seriál postihlo kruté zacházení televize Nova s dabingem. Nejenom že byla přezpívána klasická a chytlavá úvodní píseň, ale hrůza v podobě nového modernějšího dabingu postihla i některé již dříve skvěle nadabované části (7 dílů). Na druhou stranu jsme se ale dočkali i dílů, které u nás dříve vysílány nebyly a ve kterých jsme se dověděli, jak se vlastně dala Rychlá rota dohromady. Takže to nakonec nedopadlo tak strašně jako v případě Kačeřích příběhů.
Tím však dabingový maraton nekončí. V roce 2010 se Rychlá Rota objevila na TV Barrandov opět s úplně novým dabingem a jinými dialogy. Že by další zločin pro Rychlou Rotu? :)

Seriál Rychlá Rota byl vysílán od 6. listopadu 2013 každý den v 18:55 na programu ČT:D, kompletních 65 dílů s novým dabingem. Stejný dabing, stejný počet dílů, čas i program pak doprovázel Rychlou Rotu i od 16.června 2014. Od května 2017 jsme viděli seriál v nové remasterované HD verzi na ČT:D. Všechna data vysílání najdete v rubrice Data vysílání.

Obrazek

Kochejme se tedy dále veselými příhodami, nebojte se padouchů a věřte, že Chip, Dale, Gedžitka, Monty a Zip zasáhnou vždy v tu pravou chvíli!

 

 

A pokud si chcete připomenout jednotlivé epizody, najdete je v našem seznamu dílů.

Obrazek

 

 

 

Úvodní česká znělka seriálu Rychlá Rota:

 

Text písně z úvodní znělky :
zpívají: Vilém Čok, Ota Baláž a Kamil Střihavka
 
Správný zásah
v tu pravou chvíli má
když přízrak temný svým rejdům šanci dá
Tahle príma dvojka slídilů ta řeší problém tvůj
 
Chip, Chip, Chip a Dale - zákon hájí
Chip, Chip, Chip a Dale - v tomto kraji Obrazek
 
V pravdě si najdou směr a hrají fér
ve znaku mají dvakrát eR
 
Chip, Chip, Chip a Dale - zákon hájí
Chip, Chip, Chip a Dale - v tomto kraji
 
Po stopě vždycky jdou
až naleznou
kdo skrývá tajně vinu svou
 
Chip, Chip, Chip a Dale - zákon hájí
Chip, Chip, Chip a Dale - v tomto kraji
Chip, Chip, Chip a Dale

 

S touto instrumentální verzí znělky Rychlé Roty bez zpěvu si můžete zpívat kdykoliv budete chtít...

 

 

Druhá verze úvodní znělky:

zpívá: David Uličník

 

Horký, těžký, je boj se zločiny,
já znám dva chlápky, co v něm jsou hrdiny.
V nouzi pomůžou, tak neváhej
a hned je zavolej!

Či-či-či-Čip a Dejl, Rychlá Rota
Či-či-či-Čip a Dejl, žádná bota!

O pomoc požádej a nezklamou,
z nebezpečí tě dostanou.

Či-či-či-Čip a Dejl, Rychlá Rota
Či-či-či-Čip a Dejl, žádná bota!

Žádný z nich není hejl,
jdou po stopách a zjistí kdo je lump a vrah.

Či-či-či-Čip a Dejl, Rychlá Rota
Či-či-či-Čip a Dejl, žádná bota!
Či-či-či-Čip a Dejl!

 

 

 

Rychlá Rota ve filmu

1. února 2014 bylo oznámeno, že se Rychlá Rota dočká celovečerního filmu! Půjde o hraný film s počítačem animovanými postavičkami (jako např. film Šmoulové) a bude pojednávat o tom, jak se roťáci dali dohromady. Práce na něm začnou na jaře a režisérem bude Robert Rugan. Další info např. na The Hollywood Reporter. (update: únor 2017, zatím se o filmu nic nového neví)

rychla-rota-disney-rescue-rangers-jpg.jpg

Původně byl v plánu celovečerní film Rychlé Roty, který měl mít premiéru už v roce 1991, ale nejspíš, kvůli nevýraznému úspěchu filmu Kačeří příběhy: Poklad ze ztracené lampy, k němu nikdy nedošlo. Snad se tedy dočkáme tohoto nového v následujících letech :)

17. května 2019  našel celovečerní hraný film Rychlé Roty svého režiséra. Velmi dlouho o filmu nebyly žádné novinky. The Hollywood Reporter exkluzivně uvedl, že se jím stal Akiva Schaffer. Producenty pak David Hoberman a Todd Lieberman, kteří produkovali Muppets nebo Krásku a zvíře. Zatím se neví jestli bude mít film premiéru v kinech nebo "jen" na streamovací službě Disney+.

Podrobnosti o příběhu se různí, ale prý to nebude ani příběh o původu ani detektivka. Spíše něco "meta", něco stojícího samo o sobě a cool, jak uvádí The Hollywood Reporter.

Akiva Schaffer Režie hraného filmu Chip ‘n’ Dale: Rescue Rangers

 

 

Výročí

4. března 2014 oslavila Rychlá Rota své 25. výročí! 4. března 1989 startovala první řada seriálu s Chipem, Dalem, Gedžitkou, Monty Jackem a Zipem na americkém Disney Channel. Předpremiéra sice proběhla už 27. srpna 1988 s dílem "Kočičárny"("Catteries Not Included"), ale až 4. března 1989 odstartovala regulérně s dvouhodinovým speciálem "Rychlá Rota zasahuje"(Rescue Rangers: To the Rescue"), který byl poději rozdělen na pět seriálových dílů.

rr-wall-1280x1024-25-vyroci-jpg.jpg

Gratulujeme!

 

 

ZAJÍMAVOSTI

Chip a Dale původně v seriálu Rychlá Rota nebyli v plánu. Zprvu byl seriál založený na postavách z filmu "Záchranáři" (1977), ale to Disney zamítnul, protože pokračování tohoto filmu už bylo ve výrobě. Hlavním hrdinou byl v té době myšák jménem Kit Colby s charakterem Indiana Jonese, kloboukem a načechraným límcem. Tato prvotní skica konceptu k seriálu jej ukazuje spolu s lehce odlišnou verzí Gedžitky.

prvotni-navrh-rychle-roty.jpg

Tento originální barevný nákres pak ukazuje, jak měli původně vypadat všichni hrdinové Rychlé Roty. Hlavním hrdinou byl tedy myšák Kit Colby, kterého později nahradil Chip a Dale, aby se v seriálu objevili nějaké už známé Disney postavy. Monty Jack, Zip a Gedžitka s malými úpravami zůstali. Koncept namaloval Tad Stones. Jak by takový seriál asi vypadal?

puvodni-rychla-rota.jpg

Koncem roku 1987, dva roky před televizní premiérou, byl seriál oznámen pod původním názvem "Chip 'n Dale a Rescue Rangers ".

 

Následující obrázek ukazuje jakýsi mezistupeň mezi původním a finálním návrhem. Místo myšáka Colbyho je tu už Chip a Dale (podobnější své verzi z grotesek) a ostatní se podobají dřívějším návrhům - Monty má pás přes rameno, Gedžitka proporce a lícní kosti a Zip se také více podobá původní "gumové" předloze. Tento obrázek byl promem k epizodě "Kočičárny".

chip-n-dale-rescue-rangers.jpg

 

 

Chip a Dale dostali svá jména v roce 1947, kdy bylo potřeba "protivníků" do grotesky s Kačerem Donaldem "Chip an' Dale", 1947. Úplně poprvé se předtím, ještě bezejmenní, objevili v grotesce se psem Pluto "Private Pluto"  v roce 1943.

chip-a-dale-1943-vs-1947-jpg.jpg

 

Podle koho se potom oblékali Chip a Dale v Rychlé Rotě? Jejich vzhled inspiroval největší dobruh a nejlepší detektiv z 80.let - Indiana Jones a Magnum P.I. Který je který je poznat na první pohled...

rr-inspirovane-postavy-jones-a-magnum.jpg

 

Poslední žijící miniatrakcí podle starých Disney kreslených seriálů je "Gadget's Go Coaster" věnovaná Gedžitce z Rychlé Roty v Disneyland parku v Anahaimu v Kalifornii. Otevřena byla v lednu 1993. O tři roky později byla v tokijském Disneylandu otevřena druhá verze této atrakce. Obě jsou dodnes otevřeny a v provozu - video.

atrakce-gadgets-podle-rychle-roty-disneyland.jpg

 
 
Chip si střihnul svůj pěvecký duet s krokodýlem v epizodě "Fantom opery". Takhle tato nebezpečná situace dopadla... :)

 
 
Jak pěkně popsali všechny z Rychlé Roty v prvním čísle českého komiksu DuckTales 01/1991 uvidíte tady a tady.
 
 
Doporučujeme vám zkouknout i unikátní video o výrobě a tvůrcích tohoto seriálu. Je sice v angličtině, ale i tak je velmi zajímavé a stojí za shlédnutí! První část najdete tady a druhou část tady.
 
 
Cenzura
V původní verzi dílu "Pozor na maxibrouky", jenž byla vysílána při premiéře v roce 1989, nevysvobodil ostatní ze zajetí Monty, ale Gedžitka. Jenže z nějakého důvodu se původní verze, kdy úspěch z otevření zámku vyjádřila Gedžitka spokojeným výrazem, nelíbila cenzorům, takže scéna musela být předělána. Zde se zdroje rozcházejí v tom, jak vypadala druhá verze. Dle jednoho z nich (odkaz) ostatní vysvobodila Gedžitka, jen už se při tom netvářila tak dvojsmyslně. Podle druhého (odkaz) to již byl Monty, ovšem „závadný“ záběr s Gedžitkou (původní či předělaný) pořád zůstal. Tak či onak i tato verze cenzorům pořád vadila, a tak vznikla třetí verze s Montym. Bohužel, u nás šla v obou dabingových verzích jen ta poslední verze (viz obrázek).

Monty a Gedžitka v pozměněné scéně Rychlé Roty Pozor na maxibrouky

 

 
V Rychlé Rotě se objevila hudba z Gumídků! Rychlá Rota vznikla později než Gumídci a stejná melodie se tak objevila jak v roťáckém díle "Poslední Luchrupán", tak v gumídkovském díle "Hádej, kdo přijde na oslavu". Podívejte se v tomto videu.
 

Originální scénáře a další materiály k pilotu "Rychlá Rota zasahuje" ("To The Rescue") z roku 1989 najdete zde.

 

Skrytý odkaz na Rychlou Rotu se objevil v seriálu Tiny Toon Advetures (Drobečkové) od konkurenčních Warner Bros. Animation.

Rychlá Rota v seriálu Drobečkové

 

 

V roce 2017 jsme u nás viděli Rychlou Rotu poprvé v HD remasterované verzi, která obsahovala druhý dabing, jež pro seriál vznikl už dříve. Porovnání obou dabingů i velikosti obrazu, který byl v HD verzi ořezán na 16:9 uvidíte v tomto videu:

Ryhlá rota porovnání obrazu 4:3 a 16:9

Původní obraz 4:3 proti HD verzi 16:9

 

Pozdravit se a vyfotit s Chipem a Dalem v jejich seriálovém outfitu osobně bylo možné během speciálního večera Disney FanDaze v Disneylandu Paris 2. června 2018 v jejich fotolokaci jen pro tento večer:

Chip a Dale Rychlá Rota FanDaze014-By-DIsneyland-Paris

 

 
Rychlá Rota dostala dvě verze své úvodní znělky. Podívejte se na obě vedle sebe v tomto videu a hned uvidíte, jaké změny se v nich objevily u různých sérií, a že výběr náhradních scén nebyl tak úplně náhodný:

 

 

4. března 2019 oslavila tahle príma parta slídilů 30. narozeniny. Rychlá Rota Chipa, Dalea, Gedžitky, Montyho Jacka a Zipa odstartovala 4. března 1989. Za tu dobu naši hrdinové procestovali svět, vyřešili spoustu případů a prožili neskutečná dobrodružství. To (zatím) poslední, s číslem 65, skončilo 19. listopadu 1990. Zajímavostí je, že teoreticky by mohlo být datum premiéry už 27. srpna 1988, kdy byl odvysílán první díl "Kočičárny".

30 výročí Rychlá Rota 2019

Všechno nejlepší, Roťáci! :)

 

 

RYCHLÁ ROTA V NOVÉM SERIÁLU

Čip, Dejl, Gedžitka, Monty Jack a Zip se objeví v nových dílech Kačeřích příběhů druhé nebo třetí série. Poprvé byla jejich podoba odhalena na DuckTales panelu San Diego Comic-Conu 2019. Kompletní DuckTales panel, kde byli roťáci představeni uvidíte tady.

Rychlá Rota v seriálu Kačeří příběhy

 

Na SDCC 2019 byl představen i tento plakát Kačeřích příběhů, který odhalil postavy pro 2. a 3. sérii z jiných Disney seriálů jako: Letohrátky, Goofyho tlupa nebo Kačer Kabrňák.

DuckTales San Diego Comic con 2019 Kačeří příběhy plakát

 

 

3. ledna 2020 vydalo D23 nové informace o novém animovaném seriálu "Chip ‘n 'Dale":

"Zjistili jsme, že naši oblíbení chipmunkové přicházejí na Disney+ v 21. století, vycházející z groteskové klasiky, které vytvořilo francouzské studio Xilam Animation, jež získalo mnoho ocenění. Nový seriál představí dichotomické duo - nervózního starostlivého Chipa a bezstarostného snílka Dalea - žijící v malém parku v rušné metropoli, kde jsou všichni zdánlivě větší, než oni."
 
Chip ‘n’ Dale na Disney Plus
 
 
 
Jak to vypadá, když si "skutečný" Chip a Dale vyšlápnou na Tlusťocha a požár pak uvidíte v tomto poučném videu z devadesátých let.
 
Disney tehdy uvolnil na výrobu Rychlé Roty 28 milionů dolarů poté, co investoval 20 milionů dolarů na Kačeří příběhy.

 

rychla-rota-posta-od-fanousku--v2-text-jpg.jpg


 

 Na konec závěrečná melodie seriálu bez rušení výčtem účinkujících...

 

hid

 

Náhledy fotografií ze složky Screeny Rychlé roty

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Gedžitka - obrázky

(lladda, 9. 11. 2009 1:00)

Ahoj. Děkuji za pěkné přání. Mrkni na těchto stránkách do rubriky Wallpapery - tam by se nějaká Gedžitka na plochu určitě našla :) jinak zkus vyhledávání obrázků na google.com . Hodně štěstí!

Gedžitka

(Ruw, 6. 11. 2009 0:33)

Zdravím,
hodně dobrý stránky, než to tu aspoň trochu projdu... nu mám o zábavu postaráno :)
Ale zeptám se... nemáte nějaký tip, kde by se daly najít obrázky s Getžitkou, ideálně takový, aby se daly použít jako pozadí na monitor?
Předem díky za případnou pomoc a přeji mnoho zdaru
Ruw

xxxxl

(xxx, 4. 10. 2009 19:05)

hustý

RR karaoke

(anitko, 25. 9. 2009 0:42)

Nevíte kde se dá sehnat karaoke verze RR, která hraje na této stránce, když se otevře? Ta úvodní znělka.Díky

fanynka

(peťa, 11. 8. 2009 18:29)

tak tahlerota je prostě k nezaplacení :)oba dva veveřáci jsou tak správní:) já je prostě žeru:D

ahoj :-)

(Kateřina, 10. 5. 2009 12:10)

Taky v jsem v posledním týdnu objevila kouzlo vzpomínání na dětství (je mi 25 :-))) )a stahuju si tyhle seriály z internetu. Měla jsem Kačery a Gumídky, ale nejvíc jsem milovala Rychlou rotu a teď jak se na to dívám, zjišťuju, že jsem měla vkus! :-D Na youtube je celkem dost dílů RR v angličtině a to je opravdu dobře namluvené. Nevím, jak hrozný je ten nový dabing Novy, ale anglické znění mi ten původní český dabing hodně připomíná. Kdo by si chtěl pokecat o tom, jak jsme krásně infantilní, ať mi napíše na safarikova.k@gmail.com. Ahoj. :o)
P.S.: Kdyby se tady vyskytl někdo z mé základky a ještě si pamatoval na to, jak jsme si na Rychlou rotu každou přestávku hráli (já byla vždycky Dale), tak ať napíše určitě! :-D

SÚÚÚÚÚPER

(Maja, 8. 3. 2009 18:39)

sUPER ALE VIC OBRAZKU RYCHLE ROTY!!!!!!!!!!!!!!!PROSIM!!!!!!!!!!!!!!§

Tlusťochova banda

(Kája, 28. 1. 2009 15:54)

Ahoj, prosím vás nevíte jak se jmenujou ostatní členi Tlusťochovy bandy? Vím jen že tam byl takovej opelíchanej kocour, potom ještěrka a krtek... ale nevím jak se jmenovali:-( díky za odpověď!

Zkratka RR

(Anavi, 11. 9. 2008 13:56)

Děkuju moooc, už můžu zas klidně spát:) Já právě nevěděla jak se to přeloží do originálu..Tak ještě jednou dík..

Zkratka RR

(lladda, 10. 9. 2008 9:22)

To se má takhle... Mají RR ve znaku, protože v originále jsou to Rescue Rangers. A u nás je to v překladu Rychlá Rota, proto také RR :)

Zkratka RR? - co znamená

(Anavi, 10. 9. 2008 8:51)

Ahojte, nevíte někdo proč mají ve znaku dvě RR? Přece v angličtině rychlá rota nezačína na RR? Dík za odpověď :)

Dabing RR

(lladda, 18. 8. 2008 7:02)

Jména dabérů najdeš v rubrice Info a data :)

Dabing

(Pavel, 17. 8. 2008 21:36)

Nevíte náhodou někdo,kdo daboval Chipa a kdo Daleho???Budu vděčný a dík

zip

(jája, 14. 8. 2008 14:49)

zipik je proste nejlepcejsi...:-)

obrázky

(alkajda, 19. 4. 2008 18:29)

Jestli se můžu zeptet přidáte sem více obrázků protože je to tady moooc hezký a rychlou rotu úplně miluju i když je mi 12...let

cool

(Bára, 16. 2. 2008 20:12)

chipa a deila mám ráda už od dětství měla jsem dva osmáky degu byli to dva kluci tak jsem je pojmenovala chip a dale bohužel už umřeli a tedka mám dva pískomili kerí se jmenují monty a sabrina jinak máš nádherný blog nebo co to je

Chip a Dale

(Jan Kliment, 8. 1. 2008 17:29)

Je to docela dobrý seriál, ale ten nový dabing je pěkně hnusný, já chci ten starý a ne takový ošklivý.

Vysílání

(lladda, 19. 10. 2007 21:17)

Seriál Chip a Dale se momentálně nevysílá. Informace o časech vysílání jsou jinak v rubrice Info a data.

rudl, rudl ...

(lada, 18. 9. 2007 12:41)

Tato hlaska byla v dile ČOKOMANIE a jejím autorem byl Dale, ktery takhle zkomolil zarikavadlo Kiwiu "rudl, rudl, ha, ha" :)

rudl rudl, ja rad strudl

(ozzogar, 14. 9. 2007 0:36)

Pamatujete se na dil Rychle roty, ve kterem nekdo rika vetu "rudl, rudl, ja rad strudl"? Bylo to tusim v dile o nejake sekte... Vsadili jsme se s kamaradem, ktera postavicka to rekla, ale nejak si to uz nemuzeme ani jeden vybavit... Prece jenom uz je to dost let, co jsme na to cuceli... Diky moc za pomoc, jde tu o pivo (ci spise o piva... ;-))