Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

V roce 1994 k nám v pořadu Walt Disney uvádí (tenkrát už přejmenovaným na Walt Disney a jeho kouzelný svět) přišel nový seriál Malá mořská víla. U nás bylo tehdy odvysíláno všech 31 epizod. Televizní premiéru měl seriál v roce 1992 v USA.

Obrazek

Palác v království Atlantiky


Tento seriál vychází ze stejnojmeného klasického celovečerního Disneyho filmu Malá mořská víla (1989). Byl také prvním Disney seriálem, který vycházel z nějakého jeho předchozího celovečerního filmu. Příběhy se odehrávají ještě v době před událostmi z tohoto filmu. Zároveň jsou ale v rozporu s třetím filmem, Malá mořská víla 3 (2008), který by měl být dějově před seriálem (například, jak se malá Ariel poprvé setkala s Floundrem).

 

Seriál Malá mořská víla se vrací na Déčko. V Disney klubu ji uvidíme od 16. července 2021, každý den v 19:20 hod. po boku Sofie První.

malá mořská víla Déčko červenec 2021

 

V seriálu se občas objevují i hezké písničky ("Zpívej svůj song", Nejlepší krab), čímž tak lehce odkazují na originál. Do některých epizod se promítají i některé společenské projevy a problémy, jako máme my, "suchozemci".

Obrazek

 
V seriálu se objevují  všechny známé postavy z  filmu Malá mořská víla. Nejmilejší, křehkou a zlobivou postavou je určitě princezna Ariel. Se svými rudými vlasy a něžnoObrazeku tvářičkou je nejkrásnější princeznou království Atlantiky. ObrazekUmí krásně zpívat a její hlas se rozléhá celým oceánem. Je ovšem velmi tvrdohlavá, chce si žít podle svého a největším lákadlem je pro ni lidský svět, jejich život a věci. Nedaleko královského paláce Atlantiky má svůj tajný úkryt, kde střádá všechny nalezené poklady.

Nenechá se spoutat nařízeními svého otce, krále Tritona, který vládne svým zlatým Trojzubcem. Ten s ním zasáhne vždy v tu pravou chvíli a neřešitelné situace rázem dostanou šťastný konec. Tritonovi se Arielina záliba v lidském světě nelíbí. Snaží se jí stále chránit a má s ní plno starostí.

Ariel má ještě šest starších sester (Aquata, Andrina, Arista, Attina, Adella a Alana). Ty jsou ale úplně jiná než ona. Věnují se více své kráse a zábavě než čemukoliv jinému. Má také "nevlastního téměř bratra" Urchina, se kterým se potkala v jedné z epizod tohoto seriálu.

Obrazek

Král Triton, Ariel a její sestry

Věrným Arieliným společníkem na jejich výpravach je žlutá rybička s modrými pruhy Flounder (Šupinka v novém dabingu). Je tak trochu strašpitel, ale vrhá se s ní do každé akce a nenechá ji Obrazeknikdy v malérObrazeku. Občas oba přivedou domů i nějaké to zatoulané či smutné zvířátko.

Protože má král Triton  Ariel velmi rád a strachuje se o ni, pověřuje svého rádce a hlavního dirigenta podmořského hudebního souboru, kraba Sebastiana, její ochranou. Sebastian má na starosti i správný chod královského dvora a ceremoniálů. Tento krab je až příliš snaživý, zbrklý a chce se zalíbit králi. Všechno zažil, Obrazekvšechno zná a zvládne - jak on sám říká. Ve skutečnosti má aleObrazek jemnou duši a je tak trochu strašpytel. Snaží se Ariel usměrnit a donutit k dodržování královské etikety a programu princezny. Vtlouká jí "cenné" rady do života, hlásá "moudra" a kázání. Má ji ale velmi rád, často omlouvá před otcem její prohřešky (dokonce musí i malinko "poupravovat skutečnost" k lepšímu při hlášení králi Tritonovi) a je tvůrcem spousty vtipných hlášek a situací.

Velkým znalcem lidského světa je pak racek  Rudolf. K němu se chodí Ariel poradit o "lidských věcech" a Rudolf vždy přidá i nějakou zajímavou a vtipnou historku :)

Obrazek

Zábava a hry po celý den


Do poklidného života v Atlantice často zasáhnou zlý a nevyzpytatelní nepřátelé v podobě žraloků, chobotnic, úhořů a jiných podmořských nestvůr. Nejznámější zápornou postavou je ovšem čarodějnice Uršula a Ďábelský Manta. Jejich nejčastějším cílem je královský zlatý Trojzubec, poklady Atlantiky a vláda nad celým oceánem. Ovšem jako v každé pohádce, i zde vždy zvítězí dobro a láska nad podlostí a zlem.

Obrazek

Cesta do mořského světa je daleká a obtížná, ale ta nejkratší a nejveselejší vede přes krásné příběhy naší malé mořské víly Ariel...

Obrazek

 


Ukázku seriálu v češtině můžete shlédnout v rubrice Ukázky ze seriálů , celou epizodu si můžete stáhnout v rubrice Download a komiks s Malou mořskou vílou najdete v rubrice Komiksy Online 2.

 

 

ZNĚLKA
 
Znělka seriálu Malá mořská víla, která vlastně vypráví celý jeden příběh Ariel ve zkrácené verzi, je instrumentální verzí tří písní z původního filmu: "Part of Your World", "Under the Sea" a "Kiss the Girl":

 

Tři verze úvodní znělky dostala Malá mořská víla pro každou ze svých tří sérií. Vy si je teď můžete prohlédnout všechny najednou a vidět tak okamžitě všechny rozdíly:

 

 

 

SEZNAM DÍLŮ všech tří sérií najdete ZDE.

seznam-epizod-morska-vila-jpg.jpg

 

 

VYSÍLÁNÍ

Seriál byl u nás vysílán v letech 1994, 1997, 2000 a 2005. V roce 2013 jsme každou sobotu a neděli mohli vidět seriál Malá mořská víla opět v televizi. Tv Prima odvysílala 1. sérii - 13 dílů (ze 14) na kterou navázala série druhá s devíti díly od 15. prosince 2013. Od 18. ledna 2014 odvysílala 3. sérii s osmi díly. Dabing byl jiný než při premiéře v r. 1994, ale i tak velmi povedený. Ukázka porovnání obou dabingů:

 

8. února 2014 jsme také mohli poprvé vidět třetí filmové zpracování Malé mořské víly z r. 2008 se slovenským dabingem na Tv JOJ.

Od prosince 2016 jsme viděli třetí film "Malá mořská víla: Jak to všechno začalo" v češtině na programech HBO.

the-little-mermaid-ariel-s-beginning.jpg

Filmová Malá mořská víla 3

 

Od 8. června 2014 nasadila TV Prima seriál opět do vysílání každou sobotu a neděli ráno. Odvysílala jako minule všechny tři série s celkem 31 díly.

Od února 2016 jsme viděli Malou mořskou vílu každý den na programu ČT:D s 30 díly (upoutávka). Stejný počet dílů se vrátil na Déčko i od července 2017 (upoutávka) a od června 2020.

 

 

VHS a DVD

Seriál Malá mořská víla u nás vyšel také na několika VHS videokazetách v letech 1997 (Pohádková velryba) a 2000 (Bouřlivák, Dvojčata).

 

Upoutávka na kolekci VHS videokazet s Příběhy malých princezen Ariel a Jasmíny z 90. let. Kazety "Pohádky pro Jasmínu" a "Ariel zpívá a vypráví" obsahovaly vždy dvě epizody ze seriálů Aladinova dobrodružství a Malá mořská víla.

 

Český trailer pro film Malá mořská víla (1989) při jeho prvním vydání na českých VHS videokazetách v roce 1999:

 

 

ZAJÍMAVOSTI

Kreslený seriál "Malá mořská víla" měl být původně hraný seriál s loutkami spoluvytvořený Disneym a pořadem "Creature Shop" Jima Hensona pro Disney Channel!
Po úspěchu originálního filmu na VHS však bylo rozhodnuto ve prospěch animované verze jak ji známe dodnes. Premiéru měl seriál na americké stanici CBS.
Dva díly hrané verze Jima Hensona však byly natočeny, ale neodvysílány. Jim Henson zemřel dva měsíce po natočení úvodního dílu.
Podívejte se na ukázku hrané verze Malé mořské víly...

 

Malá mořská víla v časopisu Pes Novák 5/1995 u příležitosti české premiéry jejího televizního seriálu (klik pro zvětšení).

Malá mořská víla v časopisu Pes Novák č.5 1994 Obálka  Malá mořská víla v časopisu Pes Novák č.5 1994 článek

 

K seriálu Malá mořská víla vyšel roku 1992 i zvláštní soundtrack, který obsahoval 13 písní ze seriálu v angličtině. Jmenoval se "The Little Mermaid: Splash Hits" a první píseň "In Harmony" (+ následně další) si teď můžete poslechnout...

 

V epizodě "Kovová ryba" Ariel zachrání člověka - Hanse Christiana Andersena, který je volně založený na skutečném autorovi původní knižní Malé mořské víly, a kterého k napsání příběhu o Malé mořské víle inspirovalo setkání s ní a jejím světem. Na konci epizody, když o ní H. Ch. Andersen vypráví, vidíme záběry Ariel sedící na skále tak, jako na její skutečné bronzové soše v kodaňském přístavu. Milý okamžik...

 

V druhé sérii a dílu "Hvězdice splněných přání" se objevila i postava neslyšící mořské panny Gabrielle. Ta byla vytvořena podle skutečné neslyšící dívky Gabrielle, která měla Ariel moc ráda a bohužel zemřela po první sérii... V epizodě zazněly hned dvě písně - tato první při seznámení a tato na závěr:

 

 

VÝROČÍ

17. listopadu 2019 oslavilo dobrodružství Ariel ve filmu Malá mořská víla (1989) 30. narozeniny. V českých kinech měla Malá mořská víla premiéru až 27. srpna 1998. Disneyho „Malá mořská víla“ změnila přesně před 30 lety animaci, muzikály a princezny.
Byla v mnoha ohledech revoluční. Poprvé postavila vnímání tradiční Disney princezny na hlavu. - více se dozvíte tady. Seriálu Malá mořská víla (1992) jsme se u nás dočkali už v roce 1994. Ten, jako první, navazoval na předlohu velkého animovaného Disney filmu.. Všechno nejlepší, Ariel! Kdy a kde jste se s ní vydali do Atlantiky poprvé?

Mala morská víla  30. narozeniny 17 listopad 1989

 

 

Brzy nashle v Atlantice! :)

Detektiv

 

 
ariel-a-flounder-plavou-atlantikou-hi-panorama.jpg
 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Malá mořská víla

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Seriál

(Zuzka, 3. 2. 2014 13:13)

ahoj :) už delší dobu sháním komplet díly Malé mořské víly, všude nacházím jen ty 3 celovečerní filmy :( bylo by prosím prosím prosím možné seriálové díly někam uploadovat? byla bych neskutečně vděčná!!! :)

ahoj

(ahoj, 22. 1. 2014 20:18)

ten serial uplne zeru ale sehnal jsem si pouze 1 serii a nwm kde mam stahnou ty 2 na youtube nejsou ani na uloz to tak pokud nekdo vi prosim napiste moc to pro me znamená

Re: ahoj

(Disney Team, 22. 1. 2014 20:54)

Ahoj, 3 díly (7,8,9) z druhé serie na uloz.to jsou. Ostatní bohužel nevíme. Zkusíme se poptat na našem facebooku.

Re: ahoj

(Sandra, 1. 2. 2014 0:42)

Na uložto už jsou nějaké díly z druhé a třetí série, ale některé jsou v aj. Taky bych ráda našla všechny díly, doufám, že se to podaří :/

ahoj

(nikolazameč, 4. 1. 2014 18:09)

ahoj ariel ja bi chtela a bi si davala na minimaxu diky

MALA MORSK VILA

(SARA, 14. 2. 2012 8:08)

ME SE MOC LIBI MALA MORSKA VILA .K

Re: MALA MORSK VILA

(karin, 2. 12. 2013 22:23)

aj mne

nová dabing

(Radule, 26. 11. 2013 12:46)

nevím co vy ostatní,ale když jsem v televizním programu Primy viděla Malou mořskou vílu,moc mě to potěšilo.Již po prvních slovech Ariel jsem si však uvědomila,že dabing je rozhodně jiný,než jaký si pamatuju jako malá.Dost mě to naštvalo,když Flunderovi říkají Šupinka..a celkově i když Ariel zpívá,tak jsou tam jiná slova,takže musím uznat,že mě to docela zklamalo,ale tak dívat se budu i nadále :)

Skvělá zpráva

(Lucka, 9. 11. 2013 12:45)

O víkendech na primě běží po dlouhé době v 7:40 Malá mořská víla, dnes byl 3. díl! Ještě že se tyhle skvělé seriály vrací, protože jsou nejlepší!

MALA MORSKA VILA ARIEL

(lucie, 13. 6. 2012 17:19)

NO mohli byste tam dát rovnou snadtu pohádku nebo né?Podle mě je to málo.!!!!!!

Re: MALA MORSKA VILA ARIEL

(Katerínka , 13. 10. 2013 14:53)

Lucie máš pravdu, je tam toho málo :))

Re: MALA MORSKA VILA ARIEL

(TEREZIE, 3. 11. 2013 16:49)

a kdo tu malou mořskou vílu hraje

Dabing - Ariel's Beginning...

(Disney Team, 14. 10. 2013 19:10)

Ohledně dabingu Ariel's Beginning Studio Virtual odpovědělo, že momentálně neví, že by měli tento dabing dělat, ale rádi by jej vytvořili.

Dabing - Ariel's Beggining...

(Richard, 14. 10. 2013 16:18)

Zdravím, právě sleduju tyto stránky a u Malé mořské vily jsem se zarazil, proč není nadabována The Little Mermaid 3 - Ariel's Beggining. Proto bych se chtěl zeptat, bude tento 3.díl někdy dabován, třeba ve Studiu Virtuál, nebo ne? Děkuji za odpověď

jak se ariel našla tajneho kamarada

(anna wzientkova, 20. 7. 2012 13:59)

jednho dne šla ariel ven naprochazku do jeskině a najednou uslišela nae tajne zvukia tak se vistrašila že tam hluboko v jeskini bila chobotnice a tak se sni skamaradila že už neměla čas na sve kamaradi a pořad se kamaradila schobotnci a bila pišna.

MALA MORSKA VILA ARIEL

(LUCIE, 13. 6. 2012 17:20)

Ale je to pekne dekuji.

Ariel

(Adéla, 26. 5. 2012 17:50)

Nevíte někdo jestli by se nedal někde sehnat seriál? Většinou nacházím jen úryvky z jednotlivých dílů. :-(

Mala morska vila ariel

(Sunny, 7. 4. 2012 14:55)

Najviac sa mi paci ako v ceskom dabingu spievala ked jej carodejnica ukradla hlas.Krasne spieva.Ale v inych jazykoch to neni pekne!Najviac mam rada cesky dabing aj ked som slovenka.A to myslim vo vsetkych rozpravkach!!!!!!!

Ariel mala morská vila

(Katrin, 30. 6. 2010 14:13)

Jak sem byla menší zbožňovala jsem ji a chtěla byt jako ona chtěla bych byt v moři kde není žádný člověk nikdy bych se nemusela učit a pořád bych jenom plavala ted už je mi skoro jak ariel ale pořád ikdyž sem dost stará bych jednou arielou chtěla být je mi ale líto že se to nikdy nestane ale snít budu pořád jo a kdo tam něco říkal o třetím díle ariela tak je to blbost už to nebude hrat psal to tam někdo z roku 2008 a je ro 2010 a furt nic tak pochybuju papa

Re: Ariel mala morská vila

(bubo, 31. 1. 2011 15:43)

http://mylittlemermaid.com/movies3.html

Filma Malá mořská víla doopravdy existuje, jen zatím (bohužel) nevyšel v češtině...