Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

V roce 1994 k nám v pořadu Walt Disney uvádí (tenkrát už přejmenovaným na Walt Disney a jeho kouzelný svět) přišel nový seriál Malá mořská víla. U nás bylo tehdy odvysíláno všech 31 epizod. Televizní premiéru měl seriál v roce 1992 v USA.

Obrazek

Palác v království Atlantiky


Tento seriál vychází ze stejnojmeného klasického celovečerního Disneyho filmu Malá mořská víla (1989). Byl také prvním Disney seriálem, který vycházel z nějakého jeho předchozího celovečerního filmu. Příběhy se odehrávají ještě v době před událostmi z tohoto filmu. Zároveň jsou ale v rozporu s třetím filmem, Malá mořská víla 3 (2008), který by měl být dějově před seriálem (například, jak se malá Ariel poprvé setkala s Floundrem).

 

Seriál Malá mořská víla se vrací na Déčko. V Disney klubu ji uvidíme od 16. července 2021, každý den v 19:20 hod. po boku Sofie První.

malá mořská víla Déčko červenec 2021

 

V seriálu se občas objevují i hezké písničky ("Zpívej svůj song", Nejlepší krab), čímž tak lehce odkazují na originál. Do některých epizod se promítají i některé společenské projevy a problémy, jako máme my, "suchozemci".

Obrazek

 
V seriálu se objevují  všechny známé postavy z  filmu Malá mořská víla. Nejmilejší, křehkou a zlobivou postavou je určitě princezna Ariel. Se svými rudými vlasy a něžnoObrazeku tvářičkou je nejkrásnější princeznou království Atlantiky. ObrazekUmí krásně zpívat a její hlas se rozléhá celým oceánem. Je ovšem velmi tvrdohlavá, chce si žít podle svého a největším lákadlem je pro ni lidský svět, jejich život a věci. Nedaleko královského paláce Atlantiky má svůj tajný úkryt, kde střádá všechny nalezené poklady.

Nenechá se spoutat nařízeními svého otce, krále Tritona, který vládne svým zlatým Trojzubcem. Ten s ním zasáhne vždy v tu pravou chvíli a neřešitelné situace rázem dostanou šťastný konec. Tritonovi se Arielina záliba v lidském světě nelíbí. Snaží se jí stále chránit a má s ní plno starostí.

Ariel má ještě šest starších sester (Aquata, Andrina, Arista, Attina, Adella a Alana). Ty jsou ale úplně jiná než ona. Věnují se více své kráse a zábavě než čemukoliv jinému. Má také "nevlastního téměř bratra" Urchina, se kterým se potkala v jedné z epizod tohoto seriálu.

Obrazek

Král Triton, Ariel a její sestry

Věrným Arieliným společníkem na jejich výpravach je žlutá rybička s modrými pruhy Flounder (Šupinka v novém dabingu). Je tak trochu strašpitel, ale vrhá se s ní do každé akce a nenechá ji Obrazeknikdy v malérObrazeku. Občas oba přivedou domů i nějaké to zatoulané či smutné zvířátko.

Protože má král Triton  Ariel velmi rád a strachuje se o ni, pověřuje svého rádce a hlavního dirigenta podmořského hudebního souboru, kraba Sebastiana, její ochranou. Sebastian má na starosti i správný chod královského dvora a ceremoniálů. Tento krab je až příliš snaživý, zbrklý a chce se zalíbit králi. Všechno zažil, Obrazekvšechno zná a zvládne - jak on sám říká. Ve skutečnosti má aleObrazek jemnou duši a je tak trochu strašpytel. Snaží se Ariel usměrnit a donutit k dodržování královské etikety a programu princezny. Vtlouká jí "cenné" rady do života, hlásá "moudra" a kázání. Má ji ale velmi rád, často omlouvá před otcem její prohřešky (dokonce musí i malinko "poupravovat skutečnost" k lepšímu při hlášení králi Tritonovi) a je tvůrcem spousty vtipných hlášek a situací.

Velkým znalcem lidského světa je pak racek  Rudolf. K němu se chodí Ariel poradit o "lidských věcech" a Rudolf vždy přidá i nějakou zajímavou a vtipnou historku :)

Obrazek

Zábava a hry po celý den


Do poklidného života v Atlantice často zasáhnou zlý a nevyzpytatelní nepřátelé v podobě žraloků, chobotnic, úhořů a jiných podmořských nestvůr. Nejznámější zápornou postavou je ovšem čarodějnice Uršula a Ďábelský Manta. Jejich nejčastějším cílem je královský zlatý Trojzubec, poklady Atlantiky a vláda nad celým oceánem. Ovšem jako v každé pohádce, i zde vždy zvítězí dobro a láska nad podlostí a zlem.

Obrazek

Cesta do mořského světa je daleká a obtížná, ale ta nejkratší a nejveselejší vede přes krásné příběhy naší malé mořské víly Ariel...

Obrazek

 


Ukázku seriálu v češtině můžete shlédnout v rubrice Ukázky ze seriálů , celou epizodu si můžete stáhnout v rubrice Download a komiks s Malou mořskou vílou najdete v rubrice Komiksy Online 2.

 

 

ZNĚLKA
 
Znělka seriálu Malá mořská víla, která vlastně vypráví celý jeden příběh Ariel ve zkrácené verzi, je instrumentální verzí tří písní z původního filmu: "Part of Your World", "Under the Sea" a "Kiss the Girl":

 

Tři verze úvodní znělky dostala Malá mořská víla pro každou ze svých tří sérií. Vy si je teď můžete prohlédnout všechny najednou a vidět tak okamžitě všechny rozdíly:

 

 

 

SEZNAM DÍLŮ všech tří sérií najdete ZDE.

seznam-epizod-morska-vila-jpg.jpg

 

 

VYSÍLÁNÍ

Seriál byl u nás vysílán v letech 1994, 1997, 2000 a 2005. V roce 2013 jsme každou sobotu a neděli mohli vidět seriál Malá mořská víla opět v televizi. Tv Prima odvysílala 1. sérii - 13 dílů (ze 14) na kterou navázala série druhá s devíti díly od 15. prosince 2013. Od 18. ledna 2014 odvysílala 3. sérii s osmi díly. Dabing byl jiný než při premiéře v r. 1994, ale i tak velmi povedený. Ukázka porovnání obou dabingů:

 

8. února 2014 jsme také mohli poprvé vidět třetí filmové zpracování Malé mořské víly z r. 2008 se slovenským dabingem na Tv JOJ.

Od prosince 2016 jsme viděli třetí film "Malá mořská víla: Jak to všechno začalo" v češtině na programech HBO.

the-little-mermaid-ariel-s-beginning.jpg

Filmová Malá mořská víla 3

 

Od 8. června 2014 nasadila TV Prima seriál opět do vysílání každou sobotu a neděli ráno. Odvysílala jako minule všechny tři série s celkem 31 díly.

Od února 2016 jsme viděli Malou mořskou vílu každý den na programu ČT:D s 30 díly (upoutávka). Stejný počet dílů se vrátil na Déčko i od července 2017 (upoutávka) a od června 2020.

 

 

VHS a DVD

Seriál Malá mořská víla u nás vyšel také na několika VHS videokazetách v letech 1997 (Pohádková velryba) a 2000 (Bouřlivák, Dvojčata).

 

Upoutávka na kolekci VHS videokazet s Příběhy malých princezen Ariel a Jasmíny z 90. let. Kazety "Pohádky pro Jasmínu" a "Ariel zpívá a vypráví" obsahovaly vždy dvě epizody ze seriálů Aladinova dobrodružství a Malá mořská víla.

 

Český trailer pro film Malá mořská víla (1989) při jeho prvním vydání na českých VHS videokazetách v roce 1999:

 

 

ZAJÍMAVOSTI

Kreslený seriál "Malá mořská víla" měl být původně hraný seriál s loutkami spoluvytvořený Disneym a pořadem "Creature Shop" Jima Hensona pro Disney Channel!
Po úspěchu originálního filmu na VHS však bylo rozhodnuto ve prospěch animované verze jak ji známe dodnes. Premiéru měl seriál na americké stanici CBS.
Dva díly hrané verze Jima Hensona však byly natočeny, ale neodvysílány. Jim Henson zemřel dva měsíce po natočení úvodního dílu.
Podívejte se na ukázku hrané verze Malé mořské víly...

 

Malá mořská víla v časopisu Pes Novák 5/1995 u příležitosti české premiéry jejího televizního seriálu (klik pro zvětšení).

Malá mořská víla v časopisu Pes Novák č.5 1994 Obálka  Malá mořská víla v časopisu Pes Novák č.5 1994 článek

 

K seriálu Malá mořská víla vyšel roku 1992 i zvláštní soundtrack, který obsahoval 13 písní ze seriálu v angličtině. Jmenoval se "The Little Mermaid: Splash Hits" a první píseň "In Harmony" (+ následně další) si teď můžete poslechnout...

 

V epizodě "Kovová ryba" Ariel zachrání člověka - Hanse Christiana Andersena, který je volně založený na skutečném autorovi původní knižní Malé mořské víly, a kterého k napsání příběhu o Malé mořské víle inspirovalo setkání s ní a jejím světem. Na konci epizody, když o ní H. Ch. Andersen vypráví, vidíme záběry Ariel sedící na skále tak, jako na její skutečné bronzové soše v kodaňském přístavu. Milý okamžik...

 

V druhé sérii a dílu "Hvězdice splněných přání" se objevila i postava neslyšící mořské panny Gabrielle. Ta byla vytvořena podle skutečné neslyšící dívky Gabrielle, která měla Ariel moc ráda a bohužel zemřela po první sérii... V epizodě zazněly hned dvě písně - tato první při seznámení a tato na závěr:

 

 

VÝROČÍ

17. listopadu 2019 oslavilo dobrodružství Ariel ve filmu Malá mořská víla (1989) 30. narozeniny. V českých kinech měla Malá mořská víla premiéru až 27. srpna 1998. Disneyho „Malá mořská víla“ změnila přesně před 30 lety animaci, muzikály a princezny.
Byla v mnoha ohledech revoluční. Poprvé postavila vnímání tradiční Disney princezny na hlavu. - více se dozvíte tady. Seriálu Malá mořská víla (1992) jsme se u nás dočkali už v roce 1994. Ten, jako první, navazoval na předlohu velkého animovaného Disney filmu.. Všechno nejlepší, Ariel! Kdy a kde jste se s ní vydali do Atlantiky poprvé?

Mala morská víla  30. narozeniny 17 listopad 1989

 

 

Brzy nashle v Atlantice! :)

Detektiv

 

 
ariel-a-flounder-plavou-atlantikou-hi-panorama.jpg
 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Malá mořská víla

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ariela

(zuzana, 1. 10. 2008 18:25)

to je najkrajsia postaviska nadhera a bude tu aj via obrazkov?

hmm,,,

(Dominika H., 20. 7. 2008 12:54)

Bude tu víc obrázkú???

noddy

(dominik, 4. 7. 2008 9:29)

ahoj noddy jak se máš

mala morska vila

(ariela, 22. 5. 2008 8:47)

ariela je pekna

čadová

(petruška, 22. 3. 2008 18:12)

Kubo víš žete miluju.Od Petrušky kubovy.

ahoj

(flora, 19. 3. 2008 20:23)

ahoj lidi jak se mate ja se mam dobre a mam rada ty pořady kde se mala morska vila zamilovala do lidskeho tvora a co vy mate to taky radi

Malá mořská víla

(Jan Kliment, 19. 3. 2008 20:15)

Je to dobrý seriál. Nejvíc v něm mám rád tu hlavní postavu Ariel, ale vrtá mi hlavou kolik to má epizod?

ARIELA A JEJÍ OTEC NEPTUN

(jackmony@email.cz, 25. 1. 2008 14:21)

TATO POHÁDKA JE PRO TY CO ZNAJÍ MICKEYHO ATD.

reedice filmu na dvd

(RAMPA, 30. 12. 2007 16:35)

konecne jsme se dockali reedici obou filmu morke vily. doporucuji se porozhlednout po dou packu, kde jsou oba dva dily filmu. skoda, ze k vyrocni edici nepridali k vychodoevropske verzi i bonusovy disk, jak to je v us nebo uk.

ariel

(ariel, 13. 12. 2007 17:16)

suuuuuppperrrrr filíííííííííkkk

ariel

(kikina, 9. 11. 2007 20:58)

fakt superrrrrrrrrrrrrrrrrr blog!!!!!!!!!

ariel

(natalka, 9. 11. 2007 18:55)

a zabudla som napisat ze mam 3 roky a za mna to pise moja sestra a paci sa mi moc

je to super

(natalka, 9. 11. 2007 18:52)

ja som tiez pozerala malu morsku vilu strasne sa mi paci a chcela by som i dalsiu cast malej morskej vili moc sa mi paci dakujem a ozaj kdy bude byvat morska vila???

Ariel v TV zatím ne

(lladda, 12. 10. 2007 12:16)

V nejbližších měsících určitě ne. A ani potom není jisté jestli jej Nova znovu dá do vysílání. Chce to jim napsat aspoň mail se žadostí, aby věděli, že je o to zájem. Na ůvodní stránce jsou kontakty.

ariel v tv

(víla, 11. 10. 2007 15:48)

Nevíte jestli bude mořská víla bývat zase v televizi?

Ariela

(Hanka, 18. 9. 2007 14:16)

Miluju tuhle pohádku a mám ji moc ráda....a vaše stránky jsou super......

ariel

(kiki arielova, 27. 7. 2007 11:34)

husty

ariel

(kiki arielova, 26. 6. 2007 13:08)

mam ji za nej. pohadku disney

maja

(mala morska vila, 7. 6. 2007 9:08)

ahojuky fakt fajn pohadka kdyz byla mala porad jsem na ni koukala

ariel

(miss české republiky, 16. 4. 2007 20:02)

máš dobrej blog hlavně ty krásný obrázky