Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

V roce 1994 k nám v pořadu Walt Disney uvádí (tenkrát už přejmenovaným na Walt Disney a jeho kouzelný svět) přišel nový seriál Malá mořská víla. U nás bylo tehdy odvysíláno všech 31 epizod. Televizní premiéru měl seriál v roce 1992 v USA.

Obrazek

Palác v království Atlantiky


Tento seriál vychází ze stejnojmeného klasického celovečerního Disneyho filmu Malá mořská víla (1989). Byl také prvním Disney seriálem, který vycházel z nějakého jeho předchozího celovečerního filmu. Příběhy se odehrávají ještě v době před událostmi z tohoto filmu. Zároveň jsou ale v rozporu s třetím filmem, Malá mořská víla 3 (2008), který by měl být dějově před seriálem (například, jak se malá Ariel poprvé setkala s Floundrem).

 

Seriál Malá mořská víla se vrací na Déčko. V Disney klubu ji uvidíme od 16. července 2021, každý den v 19:20 hod. po boku Sofie První.

malá mořská víla Déčko červenec 2021

 

V seriálu se občas objevují i hezké písničky ("Zpívej svůj song", Nejlepší krab), čímž tak lehce odkazují na originál. Do některých epizod se promítají i některé společenské projevy a problémy, jako máme my, "suchozemci".

Obrazek

 
V seriálu se objevují  všechny známé postavy z  filmu Malá mořská víla. Nejmilejší, křehkou a zlobivou postavou je určitě princezna Ariel. Se svými rudými vlasy a něžnoObrazeku tvářičkou je nejkrásnější princeznou království Atlantiky. ObrazekUmí krásně zpívat a její hlas se rozléhá celým oceánem. Je ovšem velmi tvrdohlavá, chce si žít podle svého a největším lákadlem je pro ni lidský svět, jejich život a věci. Nedaleko královského paláce Atlantiky má svůj tajný úkryt, kde střádá všechny nalezené poklady.

Nenechá se spoutat nařízeními svého otce, krále Tritona, který vládne svým zlatým Trojzubcem. Ten s ním zasáhne vždy v tu pravou chvíli a neřešitelné situace rázem dostanou šťastný konec. Tritonovi se Arielina záliba v lidském světě nelíbí. Snaží se jí stále chránit a má s ní plno starostí.

Ariel má ještě šest starších sester (Aquata, Andrina, Arista, Attina, Adella a Alana). Ty jsou ale úplně jiná než ona. Věnují se více své kráse a zábavě než čemukoliv jinému. Má také "nevlastního téměř bratra" Urchina, se kterým se potkala v jedné z epizod tohoto seriálu.

Obrazek

Král Triton, Ariel a její sestry

Věrným Arieliným společníkem na jejich výpravach je žlutá rybička s modrými pruhy Flounder (Šupinka v novém dabingu). Je tak trochu strašpitel, ale vrhá se s ní do každé akce a nenechá ji Obrazeknikdy v malérObrazeku. Občas oba přivedou domů i nějaké to zatoulané či smutné zvířátko.

Protože má král Triton  Ariel velmi rád a strachuje se o ni, pověřuje svého rádce a hlavního dirigenta podmořského hudebního souboru, kraba Sebastiana, její ochranou. Sebastian má na starosti i správný chod královského dvora a ceremoniálů. Tento krab je až příliš snaživý, zbrklý a chce se zalíbit králi. Všechno zažil, Obrazekvšechno zná a zvládne - jak on sám říká. Ve skutečnosti má aleObrazek jemnou duši a je tak trochu strašpytel. Snaží se Ariel usměrnit a donutit k dodržování královské etikety a programu princezny. Vtlouká jí "cenné" rady do života, hlásá "moudra" a kázání. Má ji ale velmi rád, často omlouvá před otcem její prohřešky (dokonce musí i malinko "poupravovat skutečnost" k lepšímu při hlášení králi Tritonovi) a je tvůrcem spousty vtipných hlášek a situací.

Velkým znalcem lidského světa je pak racek  Rudolf. K němu se chodí Ariel poradit o "lidských věcech" a Rudolf vždy přidá i nějakou zajímavou a vtipnou historku :)

Obrazek

Zábava a hry po celý den


Do poklidného života v Atlantice často zasáhnou zlý a nevyzpytatelní nepřátelé v podobě žraloků, chobotnic, úhořů a jiných podmořských nestvůr. Nejznámější zápornou postavou je ovšem čarodějnice Uršula a Ďábelský Manta. Jejich nejčastějším cílem je královský zlatý Trojzubec, poklady Atlantiky a vláda nad celým oceánem. Ovšem jako v každé pohádce, i zde vždy zvítězí dobro a láska nad podlostí a zlem.

Obrazek

Cesta do mořského světa je daleká a obtížná, ale ta nejkratší a nejveselejší vede přes krásné příběhy naší malé mořské víly Ariel...

Obrazek

 


Ukázku seriálu v češtině můžete shlédnout v rubrice Ukázky ze seriálů , celou epizodu si můžete stáhnout v rubrice Download a komiks s Malou mořskou vílou najdete v rubrice Komiksy Online 2.

 

 

ZNĚLKA
 
Znělka seriálu Malá mořská víla, která vlastně vypráví celý jeden příběh Ariel ve zkrácené verzi, je instrumentální verzí tří písní z původního filmu: "Part of Your World", "Under the Sea" a "Kiss the Girl":

 

Tři verze úvodní znělky dostala Malá mořská víla pro každou ze svých tří sérií. Vy si je teď můžete prohlédnout všechny najednou a vidět tak okamžitě všechny rozdíly:

 

 

 

SEZNAM DÍLŮ všech tří sérií najdete ZDE.

seznam-epizod-morska-vila-jpg.jpg

 

 

VYSÍLÁNÍ

Seriál byl u nás vysílán v letech 1994, 1997, 2000 a 2005. V roce 2013 jsme každou sobotu a neděli mohli vidět seriál Malá mořská víla opět v televizi. Tv Prima odvysílala 1. sérii - 13 dílů (ze 14) na kterou navázala série druhá s devíti díly od 15. prosince 2013. Od 18. ledna 2014 odvysílala 3. sérii s osmi díly. Dabing byl jiný než při premiéře v r. 1994, ale i tak velmi povedený. Ukázka porovnání obou dabingů:

 

8. února 2014 jsme také mohli poprvé vidět třetí filmové zpracování Malé mořské víly z r. 2008 se slovenským dabingem na Tv JOJ.

Od prosince 2016 jsme viděli třetí film "Malá mořská víla: Jak to všechno začalo" v češtině na programech HBO.

the-little-mermaid-ariel-s-beginning.jpg

Filmová Malá mořská víla 3

 

Od 8. června 2014 nasadila TV Prima seriál opět do vysílání každou sobotu a neděli ráno. Odvysílala jako minule všechny tři série s celkem 31 díly.

Od února 2016 jsme viděli Malou mořskou vílu každý den na programu ČT:D s 30 díly (upoutávka). Stejný počet dílů se vrátil na Déčko i od července 2017 (upoutávka) a od června 2020.

 

 

VHS a DVD

Seriál Malá mořská víla u nás vyšel také na několika VHS videokazetách v letech 1997 (Pohádková velryba) a 2000 (Bouřlivák, Dvojčata).

 

Upoutávka na kolekci VHS videokazet s Příběhy malých princezen Ariel a Jasmíny z 90. let. Kazety "Pohádky pro Jasmínu" a "Ariel zpívá a vypráví" obsahovaly vždy dvě epizody ze seriálů Aladinova dobrodružství a Malá mořská víla.

 

Český trailer pro film Malá mořská víla (1989) při jeho prvním vydání na českých VHS videokazetách v roce 1999:

 

 

ZAJÍMAVOSTI

Kreslený seriál "Malá mořská víla" měl být původně hraný seriál s loutkami spoluvytvořený Disneym a pořadem "Creature Shop" Jima Hensona pro Disney Channel!
Po úspěchu originálního filmu na VHS však bylo rozhodnuto ve prospěch animované verze jak ji známe dodnes. Premiéru měl seriál na americké stanici CBS.
Dva díly hrané verze Jima Hensona však byly natočeny, ale neodvysílány. Jim Henson zemřel dva měsíce po natočení úvodního dílu.
Podívejte se na ukázku hrané verze Malé mořské víly...

 

Malá mořská víla v časopisu Pes Novák 5/1995 u příležitosti české premiéry jejího televizního seriálu (klik pro zvětšení).

Malá mořská víla v časopisu Pes Novák č.5 1994 Obálka  Malá mořská víla v časopisu Pes Novák č.5 1994 článek

 

K seriálu Malá mořská víla vyšel roku 1992 i zvláštní soundtrack, který obsahoval 13 písní ze seriálu v angličtině. Jmenoval se "The Little Mermaid: Splash Hits" a první píseň "In Harmony" (+ následně další) si teď můžete poslechnout...

 

V epizodě "Kovová ryba" Ariel zachrání člověka - Hanse Christiana Andersena, který je volně založený na skutečném autorovi původní knižní Malé mořské víly, a kterého k napsání příběhu o Malé mořské víle inspirovalo setkání s ní a jejím světem. Na konci epizody, když o ní H. Ch. Andersen vypráví, vidíme záběry Ariel sedící na skále tak, jako na její skutečné bronzové soše v kodaňském přístavu. Milý okamžik...

 

V druhé sérii a dílu "Hvězdice splněných přání" se objevila i postava neslyšící mořské panny Gabrielle. Ta byla vytvořena podle skutečné neslyšící dívky Gabrielle, která měla Ariel moc ráda a bohužel zemřela po první sérii... V epizodě zazněly hned dvě písně - tato první při seznámení a tato na závěr:

 

 

VÝROČÍ

17. listopadu 2019 oslavilo dobrodružství Ariel ve filmu Malá mořská víla (1989) 30. narozeniny. V českých kinech měla Malá mořská víla premiéru až 27. srpna 1998. Disneyho „Malá mořská víla“ změnila přesně před 30 lety animaci, muzikály a princezny.
Byla v mnoha ohledech revoluční. Poprvé postavila vnímání tradiční Disney princezny na hlavu. - více se dozvíte tady. Seriálu Malá mořská víla (1992) jsme se u nás dočkali už v roce 1994. Ten, jako první, navazoval na předlohu velkého animovaného Disney filmu.. Všechno nejlepší, Ariel! Kdy a kde jste se s ní vydali do Atlantiky poprvé?

Mala morská víla  30. narozeniny 17 listopad 1989

 

 

Brzy nashle v Atlantice! :)

Detektiv

 

 
ariel-a-flounder-plavou-atlantikou-hi-panorama.jpg
 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Malá mořská víla

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pohádka

(ariel, 23. 2. 2010 11:06)

já osobně jsem tu pohádku viděla a je moc moc moc moc moc moc moc moc pěkná!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:)

aaaaaaaaaaaa

(simona, 1. 1. 2010 15:49)

Mam velmi rada malu morsku pannu aiel hrozne rada ju pozeram a mam obi 2 fily.Hrozne rada bi som sa nou aj stala . A plavala ako ona .

Ariel 3

(lladda, 5. 12. 2009 21:34)

Ahoj! Třetí film s Malou mořskou vílou (The Little Mermaid: Ariel's Beginning ) ještě nemá oficiální český překlad. Ale podle překladu z angličtiny by to mohlo být něco jako - "Malá mořská víla: Arielin začátek" nebo prostě jen "Malá mořská víla: Počátek (Začíná, Začátek...)" . Film je pěkný a doufejme, že ho i u nás brzy uvidíme v češtině :)

ariela

(alis, 5. 12. 2009 20:46)

mala morska vila je dobrej film ale jak se menuje 3 v prekladu.

mala morska vila

(arielka147, 19. 11. 2009 18:15)

moc se mi to libi

ariel

(domi, 20. 10. 2009 18:59)

ahoj já jsem dominika a ja hrozně mám rada ariel tak ahoj jmenujuse dominika hejlová je mi 7 let

ftfhhctc

(Michala Prchlová, 28. 9. 2009 16:07)

tak chtěla bych se stát taky jako Ariel jo a je mi 11 let a chodim do 5.b.tak čau

štastná

(lucie, 26. 9. 2009 13:08)

hele proč mi neodpovídáš

štastná

(lucie, 25. 9. 2009 18:41)

ahoj kolik ti je let mne je 7 let ahoj sláskou tvuj lucik

hura

(tajne, 2. 9. 2009 14:21)

jsem rada ze jsem to nasla moje sestra bude stasna huraaaaaaaaaaaaaaaaaaa moc dik

ariel mala morska vila

(alexka a deniska, 10. 7. 2009 17:19)

jedna znaj rozpravok a mi ich mame velmi rady

ariel

(klaudia, 30. 5. 2009 22:38)

moja najlepsia rozpravka nic ine

3 mam

(kimy, 27. 5. 2009 16:38)

ja som mala dievca a mam 5 roky a mam rada disney
morska vila

mořska vilá

(marc elka, 28. 2. 2009 12:34)

jak se máš pa marcelka

Díly seriálu Malá Mořská víla

(Wejunka, 10. 2. 2009 19:38)

chtěla bych se optat kde jsou vypsané díly malé mořské víly, jelikož gumídků tu jsou, kačerů tu jsou ale malé mořské vily ne.

Malá mořská víla

(Mori, 5. 1. 2009 2:38)

Nevite někdo jestli by se mala mořská víla dala sehnat ke stažení myslim teda ty staré seriáli jak to má 52 dílů kdyby jste to někdo věděl tejtemi vědět nebo i ty admine ty to budeš vědět určitě tak mi to napište na email: Moravec@interdata.cz děkuji

hola

(ZLOBIDL, 15. 12. 2008 16:30)

je super

mala morsa panna

(silvuska, 12. 12. 2008 8:37)

no tato rospravka je velmi pekna

Seriál

(lladda, 5. 10. 2008 21:14)

Tento seriál u nás nikdy nevyšel na DVD. Možná se dají sehnat v zahraničí, ale bez českého dabingu.

Díly

(Sebastian, 5. 10. 2008 21:05)

Ahoj, neviděli jste někde ke koupi DVD, ze všemi seriálovými díly? Nemůžu ho vůbec sehnat. Díky